prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Projekt “Ein Koffer voller Märchen reist durch Europa”

Osnovna škola Janka Laskovara, Pregrada sudjeluje u Erasmus projektu “Ein Koffer voller Märchen reist durch Europa” od 1. rujna 2017. godine. Projekt obuhvaća osam zemalja Europe. Zemlja koordinator je Njemačka, a zemlje partneri su Poljska, Slovačka, Finska, Danska, Turska, Grčka i Hrvatska.

Osnovna škola Janka Leskovara u Pregradi uključila se 1. rujna 2017. godine u projekt europskog programa Erasmus+, KA2 – Strateška partnerstva. Ključnom aktivnošću 2 (KA2) podupiru se transnacionalna Strateška partnerstva, usmjerena na razvoj inicijativa u jednom ili više područja obrazovanja, osposobljavanja mladih i promicanje inovacija, razmjene iskustva i znanja između različitih vrsta organizacija uključenih u obrazovanje.   

Naziv je našeg projekta „Ein Koffer voller Märchen reist durch Europa“ i obuhvaća osam zemalja Europske unije. Zemlja koordinator je Njemačka, a zemlje partneri su Poljska, Slovačka, Finska, Danska, Turska, Grčka i Hrvatska. Tema su projekta bajke, kojima pristupamo kroz razne metode rada i to sve na njemačkom jeziku. U prvoj godini odradili smo brojne aktivnosti i posjetili Njemačku, Tursku i Dansku. U studenom 2018. godine posjetili smo Dansku s dva učenika Matijom Žgelom i Emilom Lovrom Gradiškim. Naši učenici imali su priliku družiti se tjedan dana s učenicima iz sedam europskih  zemalja. Glavni zadatak susreta bio je snimanje slušne igre „Ivica i Marica“ te oslikavanje naslovnica za istoimenu bajku. Nakon rada slijedile su razne druge aktivnosti kao što su sportske igre, kupanje, kuglanje, disko večer. Jedno poslijepodne učenici  su proveli u obitelji domaćina. Učenici su se vratili prepuni dojmova kućama, pogotovo zato što je nekima to bio prvi let avionom.     

Nakon susreta u Danskoj slijedio je posjet Finskoj u siječnju. Učiteljice Danica Ferić, Irena Lacković Mihalić i knjižničarka Monika Topolko  posjetile su „Ritaharju school“ u Oulu, gradiću na sjeveru Finske. Prvi dojam koji je Finska ostavila na nas su dužina dana, snijeg i temperature od minus 15, pri čemu imate osjećaj da je minus 20. Lijepo je bilo doživjeti zimu prepunu snijega i sjetiti se kako je tako nekad bilo i kod nas kad sam bila dijete. Uz prekrasnu prirodu posjetili smo i prekrasnu školu, veliku (broji preko 1100 učenika), prostranu, vrhunski opremljenu. U školi uopće nemate osjećaj da ima toliko učenika, nema galame na odmorima jer djeca se bave raznim sportskim aktivnostima. Većina ih izlazi van pod odmorima, unatoč niskim temperaturama te kližu, igraju hokej, penju se po raznim penjalicama. Oni koji ostanu u školi, igraju ping pong u predvorju škole. Većina učenika i učitelja dolaze biciklima u školu. Finski školski sustav funkcionira skroz drukčije od našeg te je samim time sve to bilo vrlo zanimljivo. Jedan dan imali smo organizirani  izlet u Koitelinkoski gdje smo imali priliku vidjeti kako Finci provode slobodno vrijeme. Šetali smo prirodom, ručali u kolibi te probali meso soba. 

U travnju ove godine napokon je došao red i na nas. Od 8. do 12. travnja 2019. održao se dugoočekivani susret kod nas u Pregradi, u našoj školi. Učenici iz svih zemalja partnera sudjelovali su u raznim aktivnostima tijekom tjedna. Prvi dan smo imali igre upoznavanja te uvod u izradu animacija na temu bajke “Ivica i Marica“. Nakon rada u školi krenuli smo putem Tuheljskih toplica na kupanje. Drugi dan smo prijepodne izrađivali animacije, a poslijepodne posjetili Muzej grada Pregrade i  Muzej krapinskih neandertalaca. U srijedu smo imali organizirani izlet u Zadar gdje smo razgledali grad i posjetili Muzej iluzija. U četvrtak prijepodne smo razgledali centar grada Zagreba, a poslijepodne su učenici imali kreativnu radionicu pod vodstvom školske psihologinje Martine Jurmanović. Učitelji su u to vrijeme imali planiranje daljnjih koraka projekta. Navečer smo imali zajedničku svečanu završnu večeru u dvorcu Mihanović. Nakon prezentacije radova u petak ujutro svatko je krenuo svojima kućama.  Učenici naše škole pokazali su veliko zanimanje za radionice, a posebno su bili uzbuđeni zbog susreta s djecom iz drugih zemalja.  Od 19. do 23. svibnja 2019. boravili smo na transnacionalnom sastanku u Grčkoj, na otoku Rodosu. Tamo smo upoznali prvu ekperimentalnu osnovnu školu na Rodosu. Dobrodošlicu su nam poželjeli učenici njihovim tradicionalnim plesom te prezentacijom radova vezanih uz temu projekta.     

Razgledali smo školu, njihovi učitelji su nam pokazali što rade sa svojim učenicima. U poslijepodnevnim satima imali smo organizirane izlete i razgled povijesnih znamenitosti. Prošetali smo starim gradom Rodosom, posjetili arheološke lokalitete Lindos i Kamiros. Između ostalog posjetili smo kulturni centar na Rodosu koji se bavi prevođenjem i dobili na poklon knjigu. Ugodno nas je iznenadila gostoljubivost domaćina tako da ćemo se svakako vratiti opet. 

Nakon dvije godine provedene u projektu možemo reći kako smo itekako obogatili naša znanja i  iskustva, pomaknuli  granice učenja izvan okvira naših učionica, suvremenom komunikacijom povećali motivaciju za  učenjem njemačkog jezika te stekli prijateljstva za čitav život. Pred nama se nalazi još jedna godina kojoj se s nestrpljenjem veselimo.