prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

PROJEKTI U ŠKOLI

Ogranak HPKZ-a Bjelovar prvi je put organizirao predstavljanje projekata koji se provode u osnovnim i srednjim školama. Prezentacije su održane 1. ožujka i 9. travnja 2024. godine u Bjelovaru. Za predstavljanje je izabrano 40 projekata koji su se odvijali na raznim razinama: razrednoj, školskoj i međunarodnoj

Osim škola iz Bjelovarsko-bilogorske županije pridružile su se škole iz Osječko-baranjske, Požeško-slavonske, Koprivničko-križevačke i Zagrebačke županije te Grada Zagreba.

Cilj prezentacija bio je promocija kvalitetnih projekata koji se provode u osnovnim i srednjim školama, razmjena iskustava među učiteljima i nastavnicima, usavršavanje profesionalnih kompetencija učitelja i nastavnika te podizanje svijesti o važnosti obrazovanja.

Prilikom predstavljanja učitelji i nastavnici, od razredne nastave do srednje škole te stručni suradnici i ravnatelji prezentirali su svoje projekte i prikazali vrijedan rad koji se odvija u školama, rad koji je često premalo prepoznat i cijenjen.

Predstavljeni su projekti koji se bave temama kao što su inkluzija, digitalno obrazovanje, glazba, mentalno zdravlje, sport, učenje učenja, poduzetništvo, medijska pismenost, popularizacija znanosti, proučavanje zavičajnih tema, promicanje čitanja, umjetna inteligencija, prevencija ovisnosti i nasilja, ekologija i održivi razvoj, jezik, povijest, građanski odgoj i obrazovanje, uloga terapijskog psa u nastavi, stručna usavršavanja nastavnika, rad u učeničkim zadrugama, mobilnost učenika…

Puno kreativnosti, marljivosti i ustrajnosti te puno vremena i truda uloženo je u svaki projekt koji naši učitelji provode, a dobrobiti su velike i za učenike i za nastavnike, ali i za roditelje i širu zajednicu. Od jačanja generičkih kompetencija kao što su komunikacijske vještine, samopouzdanje, suradnja, pomaganje, empatija do stjecanja novih znanja i vještina iz raznih područja.

Prezentacije projekata u osnovnim i srednjim školama u Bjelovaru bile su izrazito uspješne. Predstavljeno je 40-ak projekata koji itekako unaprjeđuju rad u našim školama i potvrđuju da imamo iznimno kvalitetne i vrijedne učitelje i nastavnike. Učitelji i nastavnici su imali priliku predstaviti svoje projekte, razmijeniti iskustva i naučiti nove stvari ili su potaknuti na nove projektne aktvnosti.

Ovi prikazi pokazali su da učitelj ulažu ogroman trud u osmišljavanje i provedbu projekata. To je dugotrajan i kreativan proces koji zahtijeva puno znanja, vještina i entuzijazma. Učitelji moraju pronaći ideju za projekt, osmisliti planiranje, pronaći resurse, uključiti učenike i provesti projekt na kreativan i edukativan način.

Projekti su važan dio obrazovanja jer učenicima omogućuju da: steknu praktična iskustva, razviju kreativno razmišljanje, nauče surađivati s drugima, razviju vještine rješavanja problema te pojačaju interes za učenje.
Učitelji i nastavnici koji se trude osmišljavati i provoditi projekte u svojim učionicama doprinose boljem obrazovanju učenika i zaslužuju veliko priznanje za svoj trud i predanost.

Poseban gost na skupu bio je psihijatar dr. med. Hrvoje Handl iz Klinike za psihijatriju Sveti Ivan, Zagreb koji je održao predavanje naziva „Strašni strahovi u očima našim“. Njegovo predavanje je izazvalo veliko zanimanje kod publike, a učitelji i nastavnici su dobili vrijedne savjete o tome kako pomoći učenicima koji se suočavaju sa strahovima, ali i kako se nositi s nasilnim situacijama s kojima se susreću u svakodnevnom radu.
Ogranak HPKZ-a Bjelovar i dalje će se zalagati za promociju kvalitetnih projekata u obrazovanju i pružiti podršku učiteljima i nastavnicima u njihovom radu.

Ogranak HPKZ-a Bjelovar se zahvaljuje svima koji su sudjelovali u prezentacijama projekata u osnovnim i srednjim školama u Bjelovaru te će uskoro objaviti i digitalni zbornik svih projekata.

Predstavljeni projekti:
• Svijet oko nas – Helena Juren, Barbara Bajsić (II. osnovna škola Bjelovar)
• Projekt građanin: Razvij znanje budi nadaren – Željka Holjević (Gimnazija Bjelovar)
• Raznolikost kultura: Vječno na putu – Željka Holjević (Gimnazija Bjelovar)
• Autorske edukativne priče i obogaćivanje nastavnog procesa – Zdenka Brebrić i Mirta Margetić (I. osnovna škola Bjelovar, Turističko-ugostiteljska i prehrambena škola Bjelovar)
• Ne beri brigu – Jasna Horvat Vlahović (Gimnazija dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac)
• Od starog materijala do novog uratka – Svjetlana Sokolić (IV. osnovna škola Bjelovar)
• Cyberbulling zaustavimo i smiješak na lice stavimo – Gordana Popović (Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića, Osijek)
• Be aware and act – Gordana Popović (Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića, Osijek)
• Put u prošlost glagoljicom – Danijela Štefan (OŠ Grigora Viteza Poljana)
• Multidisciplinarni praktikum Dalya – Nataša Seršić (Srednja škola Dalj)
• Promocija ekoturizma – Nataša Seršić (Srednja škola Dall)
• Easter Egg Hunt – Marijana Popijač (OŠ Ivana viteza Trnskog Nova Rača)
• Umjetna inteligencija u srednjoškolskoj lektiri – Jasna Sudarić (Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića, Osijek)
• Tragom svestranih Hrvata – Slavica Šakić Matić (OŠ „Tin Ujević“ Osijek)
• Harry Potter Night – Nataša Arbutina (II. osnovna škola Bjelovar)
• Kultura škole – kultura jednog razreda – Natalija Šnidarić (Škola za medicinske sestre Mlinarska, Zagreb)
• Dijabetes – Maja Puc, Klaudija Aušperger (I. osnovna škola Bjelovar)
• Pokreni promjenu – Ornela Malogorski (Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar)
• Mirjana Skukan, Suzana Turković: Moja kreativna i zabavna učionica (III. osnovna škola Bjelovar)
• Danica Barišić: Glazbeni vremeplov (I. osnovna škola Bjelovar)
• Nataša Vibiral, Jurica Korade: 2 u 1, zajedno u Irsku (Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar)
• Valerija Turk Presečki, Zorka Renić: Bjelovar u doba kolere (Medicinska škola Bjelovar)
• Kristina Giacometti: Jezični portfolio u učenju stranog jezika (OŠ Ivana viteza Trnskog Nova Rača)
• Ksenija Vatavuk Margetić: Bogatstvo je u različitosti! (Ekonomska škola V. Gorica)
• Nataša Saraja: Želimo biti bolji (OŠ Velika Pisanica)
• Aleksandra Hohnjec: DaktiloFest (Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar)
• Aleksandra Hohnjec: Poslovni izazov 2023. (Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar)
• Jadranka Rosić: Panonski kitovi (Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar)
• Nataša Brekalo: Igra, učenje i čitanje uz terapijskog psa (III. osnovna škola Bjelovar)
• Nataša Brekalo: Mitska bića našeg kraja (III. osnovna škola Bjelovar)
• Ivana Cikoja, Dario Malogorski: bitT 2.0 (Tehnička škola Bjelovar)
• Stanislava Bakić: Na izvoru hrvatske književnosti: Čitamo Juditu – stvaramo s Marulićem (OŠ Ive Andrića, Zagreb)
• Željka Kalabek, Ivana Smolec-Mustapić: Domovinski rat – dječji sat (IV. osnovna škola Bjelovar)
• Biljana Ilkoski: Virtualni sajam vježbeničkih tvrtki (Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar)
• Tamara Vrhovec: P.S. Prihvati sebe (Srednja škola „Ivan Seljanec“, Križevci)
• Margareta Miloš: Popularizacija znanosti (Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica)
• Ornela Malogorski: #ToNijeLjubav (Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar)
• Nataša Ljubić Klemše: Mogućnosti uspješnih stručnih usavršavanja u izazovnom okružju (AMPEU, I. osnovna škola Bjelovar)

Za organizaciju ovog vrijednog stručnog skupa zaslužne su Ornela Malogorski, predsjednica Ogranka te suradnice Zdenka Brebrić, Nataša Ljubić Klemše, Zorka Renić i Željka Kalabek. Značajna je i pomoć kolegice Kristine Žganjar Tonković i Nataše Brekalo koje su pomogle u moderiranju.