prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Projektni susret u Ilindenu u Makedoniji

U sklopu međunarodnog projekta “Most prijateljstva: Ilinden – Rešetari” Osnovna škola Goce Delčev iz Ilindena bila je domaćin učenicima i kolegama iz Osnovne škole Ante Starčevića iz Rešetara.

Od 25. do 28. travnja 2017. godine deset učenika u pratnji ravnatelja Tihomira Batala, učiteljice razredne nastave Slađane Ninković i Blaženke Logožar te učitelja hrvatskog jezika Darka Horvata imali su priliku obići i razgledati znamenitosti, kulturne, vjerske i povijesne sadržaje općine Ilinden i glavnog grada Skopja.

Dvije škole provode projekt od početka drugog polugodišta ove godine s ciljem promicanja i poštivanja kulturne baštine mjesta, zavičaja i domovine kao što su folklor, glazba, tradicija i različiti običaji. Zatim, tu je mobilnost učenika i učitelja i niz drugih ciljeva poput bogaćenja nastavnog plana i programa i razmjene iskustava.

Učenici projektnog tima škola sudjelovali su na radionici „Sličnosti i razlike Ilinden- Rešetari“ tijekom koje su izradili plakat, razmijenili znanja i iskustva stečena tijekom ovog projekta i upoznali se s obrazovnim sustavom Makedonije i Hrvatske.

Makedonski domaćini pripremili su svečanu priredbu u Domu kulture u kojoj su pokazali pjevačke, plesne i dramske sposobnosti i vještine svojih učenika. Na samom početku priredbe načelnik Općine Ilinden Žika Stojanovski pozdravio je sve prisutne te gostima iz prijateljske općine Rešetari poželio dobrodošlicu i ugodan boravak u Ilindenu. Prisutnima se obratila ravnateljica makedonske škole Dušanka Krstevska i ravnatelj škole u Rešetarima Tihomir Batalo koji je poslao pozdrave načelnika Zlatka Age u nadi da će se suradnja među općinama i školom još više razvijati. Obostrana je ocjena da se uspostavljena međunarodna suradnja treba nastaviti jer rad na projektnim aktivnostima i razmjena iskustava doprinosi poboljšanju kvalitete odgoja i poučavanja te je od izuzetne važnosti ne samo za učenike i školu nego za cijelu lokalnu zajednicu. Među gostima na priredbi prisutnima se obratila i veleposlanica Republike Hrvatske u Republici Makedoniji – njena ekscelencija gospođa Danijela Barišić i gospođa Ljerka Toth Naumova ispred Zajednice Hrvata u Makedoniji.

Pod vodstvom učitelja učenici iz Rešetara predstavili su se prisutnima slavonskim pjesmama, tradicionalnim folklornim plesom, sastavcima o Rešetarima i monologu na zavičajnom govoru.

Ova posjeta učenicima i učiteljima iz Rešetara ostat će u trajnom sjećanju jer su oduševljeni gostoprimstvom i prijemom ljubaznih domaćina. Uzvratni susret za projektni tim učitelja i učenika iz Makedonije planira se u Rešetarima od 25. do 28. svibnja 2017. godine.

Osim dviju Općina, veliku podršku projektu pružili su Zajednica Hrvata u Republici Makedoniji, Hrvatska matica iseljenika u Zagrebu i Brodsko-posavska županija.