prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Savjeti za pravilno trčanje

Trčanje je jedan od najjednostavnijih sportova koji ne zahtjeva posebne uvjete, plaćanje članarine i kompliciranu opremu. Jedino potrebno za trčanje su prikladne tenisice, sportska odjeća i dobra volja. Iako naizgled jednostavno, ipak je potrebno slijediti neka osnovna pravila i savjete. Ispravan način trčanja ugodniji je i zdraviji, pritisak na tijelo je manji, a učinak je veći.

Evo nekoliko korisnih savjeta o čemu treba voditi računa prilikom trčanja:

  1. Prije trčanja – zagrijavanje
    • Kako bi se tijelo pripremilo na fizički napor, prije samog trčanja potrebno se dobro zagrijati čime se mišići učine elastičnijima i toplijima. Pravilnim zagrijavanjem potrebno je podići temperaturu tijela za 1 do 2 °C, a može se podijeliti u tri faze. Prva faza je rotacija zglobova i aerobna aktivnost niskog intenziteta koja uključuje preskakanje vijače, steper i slično. Nakon prve faze slijedi statičko istezanje, koje podrazumijeva istezanje mišića, te dinamičko istezanje koje se sastoji od kontroliranih zamaha dijelovima tijela. Konačno, posljednja faza zagrijavanja se sastoji od pokreta koji se izvode na glavnom dijelu treninga, ali laganim intenzitetom.
  2. Tijekom trčanja – pravilno disanje
    • Iako nam se čini da je disanje nešto što se događa spontano i refleksno potrebno je prilikom trčanja posvetiti mu pažnju. Pri velikim naporima poželjno je disati kroz usta i nos jer su potrebe za kisikom veće. Ritam disanja je potrebno prilagoditi signalima koje nam tijelo šalje, a nikako ne forsirati ono što tijelu ne odgovara.
  3. Nakon trčanja – istezanje
    • Važno je zapamtiti da trening trčanja ne smije završiti samim trčanjem, već istezanjem. Istezanje je vrlo važan dio tjelovježbe jer osim što sprječava nastanak ozljeda i boli u mišićima, povećava učinkovitost tjelovježbe. Prilikom istezanja se skeletni mišići izduljuju svojom punom duljinom što rezultira boljom mišićnom kontrolom, fleksibilnošću i većim rasponom pokreta, a osim što se istezati potrebno po završetku tjelovježbe,  nije na odmet istegnuti se i prije, prilikom zagrijavanja.