prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Snaga neformalnog obrazovanja (TCA)

Pedagog Srednje škole Ban Josip Jelačić, Zaprešić Miroslav Miljković je od 21. do 26. siječnja bio sudionik strukturiranog tečaja “The power of non formal education” koji se održao u Sofiji, glavnom gradu Bugarske. Radi se o takozvanom TCA tečaju što je kratica za Training course activity kao jedne od sastavnica Erasmus+ projekata.

Uz vođenje troje edukatora, na tečaju je sudjelovalo 22 sudionika iz Hrvatske, Italije, Grčke, Španjolske, Portugala, Nizozemske, Belgije, Mađarske, Litve, Rumunjske, Turske I Bugarske. Glavni cilj tečaja je bio poboljšati obrazovne učinke kroz iskustvo procesa neformalnog obrazovanja, a konkretni zadaci su bili sljedeći:

  • proširiti našu percepciju neformalnog obrazovanja i njegovih potencijalnih utjecaja u našim različitim stvarnostima u Europi
  • istražiti komplementarnost između formalnog i neformalnog obrazovnog sektora
  • afirmirati političku dimenziju neformalnog obrazovanja, kao načina preuzimanja aktivne uloge u društvu (proces osnaživanja)
  • preispitati naše svakodnevne obrazovne prakse, identificirati svoje izazove kako bismo poboljšali koherentnost između vrijednosti koje promičemo i naših svakodnevnih radnji.

Tečaj je bio izvrsno pripremljen i sigurno vođen od strane iskusnih međunarodnih edukatora. Sudionici su imali prilike upoznati se sa različitim sustavima i oblicima neformalnog obrazovanja (s naglaskom na mlade) i to kroz različite obrazovne metode (igranje uloga, simulacija, vježbe…). Također, bili su u prilici promišljati o metodama i njihovim utjecajima, o snazi i ograničenjima neformalnog obrazovanja te o izgradnji pedagoškog procesa. Na koncu, svaki je sudionik morao iskustva s tečaja prenijeti u osobnu stvarnost kako bi artikulirao (makar mala) konkretna unaprjeđenja načina rada s mladima. Tome je jako pomoglo dijeljenje različitih percepcija, trenutnih situacija i iskustava.

Kako je pedagog istovremeno i aktivan u udruzi CeZam, Zaprešić, kroz tečaj je imao za cilj artikulirati inovacije vlastitih praksi u dva različita konteksta. Tako planira prije početka novog ciklusa u rujnu napraviti poboljšanja u radu Vijeća učenika i ojačati kompetencije njegovih članova. To se planira učiniti kroz set radionica okupljenih oko tematike ljudskih prava i građanskog odgoja i obrazovanja u cjelini. Uz to, u udruzi CeZaM, Zaprešić se planira dati poticaj osnaživanju profesionalne kompetencije zaposlenih voditelja aktivnosti udruge kroz Erasmus+ projekte strukturiranih tečajeva. Tako ojačani, a i uz  novo iskustvo pisanja takvih projekata, došli bi na red i novi Erasmus+ projekti koji bi uključivali međunarodna partnerstva i mobilnost mladih.

Obzirom da je način rada na tečaju bio isključivo radionički, sudionici su se jako dobro međusobno upoznali te spoznali da dijele dosta zajedničkih obrazovnih praksi, ali i izazova u radu. Iako tečaj nije bio zamišljen kao aktivnost jačanja partnerstva među organizacijama, velika je vjerojatnost da će osobnim inicijativama sudionici ostvariti i partnerske suradnje nekih budućih Erasmus+ projekata.