empatija
Kako postati dobar prijatelj?

Školsku godinu 2020./2021. učenici 2. a razreda Osnovne škole Milan Brozović Katav započeli su uključivanjem u projekt “Memento prijateljstva 7”. Projekt je dio eTwinning platforme sedmu godinu za redom, a voditelji projekta su učiteljice Sandra Vuk i Nevenka Dimač. Učenici 2. a razreda s učiteljicom Daliborkom Rotar drugu godinu sudjeluju u radionicama prijateljstva.

“Moj veliki prijatelj” – model nastave za prevenciju nasilja u školi

Osnovni cilj “Mog velikog prijatelja” je naučiti učenike nižih razreda (u ovom slučaju četvrtih) da razvijaju kulturu nenasilja, empatiju i zaštitničke osjećaje prema mlađim učenicima (u ovom slučaju, učenicima drugih razreda). Zamisao je u početku bila samo eksperiment, ali nakon nekoliko godina provođenja i pozitivnih rezultata, nastavljena je kroz praksu tijekom cijele školske godine uz nadu kako će se nastaviti i u višim razredima osnovne škole.

“Moj veliki prijatelj” – model nastave za prevenciju nasilja u školi

Empatija kod djece

Empatija je sposobnost razumijevanja emocija drugih ljudi i odgovarajućih načina reagiranja na opažene emocije. Osjećati empatiju prema nekome znači razumjeti što ta osoba osjeća u situaciji u kojoj se nalazi, te razumjeti „što bih ja osjećala i učinila kad bih se nalazila u takvoj situaciji“.