odgoj
Kako s djecom analizirati medijske sadržaje

Jedna je od najvažnijih stvari koju možete napraviti da biste odgojili medijski mudru djecu, koristiti medije zajedno s njima. To uključuje slušanje njihove glazbe, gledanje televizije, filmova i videa i igranje videoigara u kojima oni uživaju. Iako je i sama vaša prisutnost tijekom korištenja medija važan korak, ovo je također odlična prilika da pomognete svojoj djeci da kritički razmišljaju o medijskim sadržajima, postavljajući im pitanja, a ponekad i nudeći svoje odgovore.

Aktivno slušanje

Slušanje je jedna od najvažnijih vještina čovjeka. Koliko dobro možete slušati ima veliki utjecaj na kvalitetu vašeg odnosa s drugima. Mislite da je slušati jednostavno? Studije pokazuju da prosječan čovjek pamti između 25 % i 50 % onoga što čuje.

Kako pomoći djetetu u odabiru srednje škole

Školski su praznici idealno vrijeme kada možete razmotriti ideje i želje u kojem smjeru će se kretati daljnje školovanje vašeg djeteta. Postoje djeca koja imaju čvrsti stav o tome koju bi srednju školu željeli upisati nakon osnovne i pritom je važno upitati ih koji su ključni argumenti i obrazloženja u njihovim stajališta. Djeca koja nemaju jasnu viziju daljnjeg školovanja, trebaju roditeljsku pomoć i usmjerenje.

Kako s djecom analizirati medijske sadržaje

Kako roditelji mogu smanjiti negativan utjecaj medija na djecu

Aktivno posredovanje gledanja audiovizualnih sadržaja podrazumijeva različite aktivnosti u kojima roditelji s djecom razgovaraju o sadržajima koje će gledati i zašto, odnosno o sadržajima koji nisu primjereni za gledanje i zašto te o sadržajima koje su gledali i kako su ih razumjeli. Pritom je važno da roditelji budu vodiči djeci kroz programske sadržaje, tumače ih i interpretiraju, pojašnjavaju i o njima raspravljaju i daju mišljenja.

Simptomi i uzroci dječje depresije

Depresija je tiha bolest 21. stoljeća, bolest o kojoj se nerado govori i razgovara, bolest koja je stvarna i koja je još uvijek trpi određeni tabu u društvu. Mnogi odrasli oboljeli od depresije skrivaju i nose teret srama i obilježenosti u društvu, a bolest nažalost nije zaobišla djecu niti mlade. Mnogima nepojmljivo i neprihvatljivo, ali depresija također pogađa djecu iz različitih razloga.

Kako pomoći djetetu u odabiru srednje škole

Komunikacija između roditelja i učitelja

Kada dijete krene u školu, osim prijateljstava koje gradi s drugom djecom u razredu, ono gradi i jedinstven odnos sa svojim nastavnicima. Toliko koliko je bitan kvalitetan i uspješan odnos između djeteta i nastavnika, jednako je tako bitan odnos između roditelja i nastavnika.

Kako pomoći djetetu nositi se s traumom?

U posljednje vrijeme suočeni smo s mnogobrojnim tragedijama u kojima stradavaju djeca i mladi. S traumatičnim događajima i situacijama teško se nose i sami odrasli, ali i djeca kojoj je potrebno na adekvatan način objasniti što se dogodilo. Mnogi su roditelji zbunjeni i nisu sigurni kako i na koji način pristupiti djetetu i razgovarati s njime o traumatičnim događajima kojima su djeca izložena.