ovisnost
Mladi i korištenje psihoaktivnih tvari

Primarna obitelj smatra se osnovom prevencije bilo koje vrste ovisnosti, pa tako i one o psihoaktivnim tvarima (drogama). Sam postupak prevencije nije nešto što se poduzima kasnije, već doslovce od djetetovog najranijeg djetinjstva, kvalitetnim odgojem te kontinuiranom i kvalitetnom komunikacijom s djetetom.

Loše strane interneta ili odraz naše slabosti i neznanja

Znaju li danas djeca prepoznati opasnosti koje im prijete online? Učestalo je pitanje kojim se bave brojna istraživanja. No, koliko dobro odrasli, prvenstveno roditelji, poznaju svijet tehnologije u kojem djeca odrastaju i koliko im dobro znaju i mogu osigurati primjerenu zaštitu, zasigurno skriva dio odgovora.

Mladi i ovisnost

Definirati ovisnost je teško, a još teže je nositi se s njom. Pričat ću o Marku, Marko je nedavno popustio u školi, ocjene su mu sve lošije, ne pojavljuje se na treninzima i prijatelji i obitelj primjećuju njegove česte promjene raspoloženja. Znaju da je povremeno eksperimentirao s drogama, ali sada ih je strah da se kod Marka javila ovisnost.

Obilježavanje mjeseca borbe protiv ovisnosti i mentalnog zdravlja u Tehničkoj školi i prirodoslovnoj gimnaziji Ruđera Boškovića

U prosincu se obilježava Mjesec borbe protiv ovisnosti. Pod pojmom “ovisnost” najčešće mislimo na alkohol, drogu ili duhan, ali i na sad već dobro poznate ovisnosti o kockanju, računalnim igricama i internetu. To je zato što se ovisnost odnosi na fizičko i/ili psihičko stanje u kojem osoba osjeća prisilu koristiti sredstvo ovisnosti kako bi ili osjetila ugodu koju donosi to sredstvo, ili prekinula neugodu koju osjeća zbog odsutnosti sredstva ovisnosti.

Znakovi koji ukazuju provodi li dijete previše vremena igrajući video igrice

Tehnologija je svugdje oko nas i u potpunosti se ispreplela u živote odraslih ali i djece. Gotovo je nemoguće zamisliti dan bez pametnih telefona, kompjutera i tableta u svijetu odraslih ali i u svijetu mladih i djece. Teško je priznati kako djeca danas više vremena provode ispred malih ekrana nego u parkovima, praktičnoj igri sa svojim vršnjacima ili jednostavno u druženju, a da u cijeli koncept zajedničkog vremena nije upotrjebljen barem jedan od digitalnih uređaja. Naizgled simpatično i zapravo normalno za 21. stoljeće, ako se ne uspostave pravila i granice, cijela priča može krenuti smjerom koje niti jedan roditelj ne želi.