ovisnost
Obilježavanje mjeseca borbe protiv ovisnosti i mentalnog zdravlja u Tehničkoj školi i prirodoslovnoj gimnaziji Ruđera Boškovića

U prosincu se obilježava Mjesec borbe protiv ovisnosti. Pod pojmom “ovisnost” najčešće mislimo na alkohol, drogu ili duhan, ali i na sad već dobro poznate ovisnosti o kockanju, računalnim igricama i internetu. To je zato što se ovisnost odnosi na fizičko i/ili psihičko stanje u kojem osoba osjeća prisilu koristiti sredstvo ovisnosti kako bi ili osjetila ugodu koju donosi to sredstvo, ili prekinula neugodu koju osjeća zbog odsutnosti sredstva ovisnosti.

Mladi i ovisnost

Definirati ovisnost je teško, a još teže je nositi se s njom. Pričat ću o Marku, Marko je nedavno popustio u školi, ocjene su mu sve lošije, ne pojavljuje se na treninzima i prijatelji i obitelj primjećuju njegove česte promjene raspoloženja. Znaju da je povremeno eksperimentirao s drogama, ali sada ih je strah da se kod Marka javila ovisnost.

Mladi i ovisnost

Znakovi koji ukazuju provodi li dijete previše vremena igrajući video igrice

Tehnologija je svugdje oko nas i u potpunosti se ispreplela u živote odraslih ali i djece. Gotovo je nemoguće zamisliti dan bez pametnih telefona, kompjutera i tableta u svijetu odraslih ali i u svijetu mladih i djece. Teško je priznati kako djeca danas više vremena provode ispred malih ekrana nego u parkovima, praktičnoj igri sa svojim vršnjacima ili jednostavno u druženju, a da u cijeli koncept zajedničkog vremena nije upotrjebljen barem jedan od digitalnih uređaja. Naizgled simpatično i zapravo normalno za 21. stoljeće, ako se ne uspostave pravila i granice, cijela priča može krenuti smjerom koje niti jedan roditelj ne želi.

Mladi i ovisnost

Naučite svoje dijete kako reći “ne”

Rizično ponašanje i ovisnost kod djece i mladih, po nekim teorijama, nastaje kod mladih koji nisu zadovoljni položajem u vršnjačkoj skupini, uspjehom u školi ili sportu, komunikacijom u obitelji ili ljubavnim životom, pa počinju priznanje i uspjeh tražiti na neki alternativni način, često društveno neprihvatljiv.

15. studenoga do 15. prosinca – Mjesec borbe protiv ovisnosti

Mjesec borbe protiv ovisnosti  u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti a osobito droga.