samostalnost
Djeca naviknuta na roditeljsku pomoć

San je svakog roditelja imati samostalno dijete koje redovito izvršava sve svoje obveze i dužnosti, pristojno je i s poštovanjem se odnosi prema odraslima, a nadasve je samostalno. Upravo je dostizanje samostalnosti jedan od najtežih zadataka pred kojim roditelji mogu pokleknu, iz različitih razloga.

“Skokom do znanja”… u Srednju školu Konjščina

Razvoj poduzetničkih vještina i razumijevanje proizvodnog procesa su izazovi s kojima se danas susreću mladi na svom putu ka tržištu rada. No kako razviti poduzetničke sposobnosti, a da to bude i zanimljivo i poučno? Pokazali su nam to vrlo zorno učenici Srednje škole Konjščina uz pomoć profesorice ekonomske grupe predmeta Marije Brkić.

“Skokom do znanja”… u Srednju školu Konjščina

Pripremanje djeteta na samostalnost (drugi dio)

Što znači biti samostalan? Samostalna je osoba ponajprije neovisna i sposobna donositi i provoditi vlastite odluke, samostalno živjeti i djelovati u zajednici u kojoj živi, ali isto tako znači da prihvaća odgovornost za svoje odluke i postupke. Što znači samostalnost za dijete? Iznimno puno jer je to jedan od najvažnijih koraka koji ga vode prema odrastanju i zrelosti.

“Skokom do znanja”… u Srednju školu Konjščina

Pripremanje djeteta na samostalnost (prvi dio)

Na djetetovoj je samostalnosti potrebno raditi od najranije dobi. U početku dijete pokazuje da je samostalno u pospremanju igračaka, svoje sobe ili kutka za igranje, odlaganja suđa u sudoper i dr. Dijete također pokazuje samostalnost u prihvaćanju i provođenju pravila koja su uspostavljena između njega i roditelja te na taj način gradi svoju samostalnost, ali i povjerenje roditelja.

Ljetovanje u ljetnom kampu

Škola je gotova, obaveze su pospremljene u ladice i čekaju novu školsku godinu. Dani su dugi i vrući, pozivaju na igru i zabavu. Ukoliko vam financijske mogućnosti dopuštaju i ukoliko je dijete zainteresirano za takav oblik zabave i učenja, razmotrite mogućnost ljetovanja u dječjem ljetnom kampu.