školske knjižnice
Festival prava djece u školi

Festival prava djece nastoji zagovarati, educirati ali i živjeti participaciju, prvenstveno putem programske aktivnosti “Razgovor počinje filmom” koja nastoji odgovoriti na potrebe i probleme djece i mladih putem osvjetljavanja gorućih tema kojima se bave odabrani filmovi.

12. okrugli stol za školske knjižnice

12. Okrugli stol za školske knjižnice tematski će se baviti problematikom autorskih prava u suvremenom digitalnom okruženju u kontekstu donošenja novog Zakona o autorskim i srodnim pravima kao i iznimne situacije u kojoj su se našle školske knjižnice za vrijeme uvođenja djelomične ili potpune nastave na daljinu.

Festival prava djece u školi

Literarni natječaj: Ljekovita lektira

U povodu manifestacije Noć knjige 2021., a na Međunarodni dan dječje knjige (2. travnja), organizacijski odbor Noći knjige u suradnji s Hrvatskom udrugom školskih knjižničara objavilo je nagradni natječaj Ljekovita lektira. Pravo sudjelovanja imaju svi učenici osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj, a provoditelji natječaja su stručni suradnici školski knjižničari.

Školski knjižničari BPŽ u nastavi na daljinu

16. ožujka započela je nastava u novom obliku, izvan škole i učionice, nastava na daljinu. Svi smo se našli u neočekivanoj situaciji, pomalo nespremni i zbunjeni. Procesa prilagodbe i obuke za ovaj oblik nastave gotovo nije ni bilo. Iako se kroz razne edukacije posljednjih godina intenzivno radi na usavršavanju digitalnih vještina i korištenju raznih IKT alata, same digitalne vještine nisu dovoljne za provedbu procesa nastave na daljinu.

Školski knjižničari BPŽ u nastavi na daljinu

Međunarodni mjesec školskih knjižnica

Godine 1999. Međunarodno udruženje školskih knjižnica (International Association of School Librarianship – IASL), tj. tadašnja predsjednica dr. Blanche Woolls proglasila je 4. ponedjeljak u mjesecu listopadu Međunarodnim danom školskih knjižnica.