prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Tragovima prošlosti u Neretvanskoj dolini

Pandemija COVID – 19 nije spriječila učenike 4. b razreda Osnovne škole Opuzen da u pratnji učiteljice Ivane Bašić posjete Prirodoslovni muzej u Metkoviću i Muzej Narona u Vidu.

Terenska nastava se održala u sklopu eTwinning projekta “Ljepote moje domovine”. Autorice projekta su učiteljice Ivana Bašić iz Osnovne škole Opuzen i Lidija Hatadi iz Područne škole Farkaševac. Cilj izvanučionične nastave je učenje otkrivanjem u neposrednoj životnoj stvarnosti, u kojemu se učenici susreću s prirodnom i kulturnom okolinom, ljudima koji u njoj žive i koji su utjecali na okolinu.

U Prirodoslovnom muzeju učenici su imali priliku vidjeti i novi dio stalnoga postava koji se odnosi na geološku prošlost doline Neretve, a koji je realiziran u sklopu europskoga projekta “Promicanje održivoga razvoja prirodne baštine doline Neretve”. Vidjeli su fosilne ostatke iz različitih perioda geološke prošlosti koji se nalaze u različitim vrstama stijenja, otkrili su ulogu vode u nastajanju krša, naučili su kako nastaju pećine i jame te vidjeli i čuli koje sve elemente mogu pronaći u speleološkim objektima. Naročito im je bila zanimljiva reljefna karta na kojoj su mogli vidjeti razmještaj izvora i speleoloških objekata u Delti Neretve. Ovaj dio postava će im itekako obogatiti svijest o raznolikosti zavičaja i  potaknuti ih na istraživanje te na proučavanje biljnog i životinjskog svijeta. Ravnateljica Muzeja na zanimljiv, edukativan i interaktivan način provela ih je kroz nove sadržaje koji uključuju geološki stup, 3D reljefnu kartu Delte Neretve uz 3D blok dijagram, 3D špiljski prikaz s podzemnim specifikumima te istraživanje vezano za pijeske Neretve. Nakon Prirodoslovnog muzeja učenici su posjetili Arheološki muzej Narona u Vidu.

Muzej NaronaMuzej je izgrađen na ostacima antičkoga grada Narone. Arheološka istraživanja na lokalitetu Plećašove štale rezultirala su senzacionalnim nalazom ostataka rimskog hrama – Augusteuma i 17 mramornih statua. Među statuama je dominantna ona cara Augusta, koji je prikazan kao imperator.

Muzejski postav sastoji se od vanjskoga i unutarnjeg dijela. Na platou ispred zgrade Muzeja izloženi su ulomci arhitektonskih ukrasa hrama te dijelovi opreme foruma, a na terasama se mogu razgledati kameni spomenici kultne i sepulkralne tematike te ulomci arhitektonske dekorativne plastike.

U glavnoj izložbenoj dvorani dominantan je sam prostor hrama, u kojemu su in situ prikazani ostaci arhitekture i izloženi kipovi careva i članova njihovih obitelji. U vitrinama se nalaze ulomci skulptura, novac, staklo, predmeti od metala i kosti, keramika i lucerne pronađeni na širem prostoru hrama. Uz pratnju vodiča uživali su u viđenom i bogatiji su za nova znanja o prošlosti.