Ova suradnja rezultat je dvogodišnjeg partnerstva kroz eTwinning projekt “Global Chatmates”, usmjerenog na interkulturalnu razmjenu i razvoj komunikacijskih vještina među mladima.
Tjedan mobilnosti bio je ispunjen kreativnošću, učenjem i otkrivanjem bogate hrvatske kulturne baštine, uz niz edukativnih radionica i zanimljivih terenskih aktivnosti.
U projektu su aktivno sudjelovale učenice 3.h razreda Matea Majstorović, Helena Džomba i Lamia Sabo te učenici 3.c razreda Filip Pelić i Antonela Krajina Bilić. Učenici, koji su ujedno ugostili grčke vršnjake u svojim domovima, izvrsno su predstavili svoju školu, grad i domovinu, kako u obiteljskom okruženju, tako i u učionici i na terenu.
Tijekom petodnevnog programa, učenici su sudjelovali u radionicama usmjerenima na razvoj komunikacijskih vještina, poticanje inkluzije i jačanje europskog identiteta. Uspoređujući dvije kulture, naglasak je bio na uvažavanju razlika i njegovanju zajedničkih vrijednosti.
Uz pomoć profesorice Lidije Gerstman sudionici su učili hrvatski jezik, u radionici kuhanja, pod vodstvom nastavnika kuharstva Anđelka Ledića iz RCK Panonika, okušali su se u pripremi ukusnih jela slavonskog kraja. S profesoricom Magdalenom Vojak upoznali su se s glagoljicom, najstarijim hrvatskim pismom, dok ih je profesorica Marina Hurtiš-Međugorac uvela u svijet tradicionalne umjetnosti zlatoveza. Nakon radionica, učenici su posjetili Gradski muzej Požega gdje su obišli stalni postav i Gradsku kuću, dodatno produbljujući svoje znanje o povijesti i kulturi našeg kraja.
Sudionici mobilnosti posjetili su GEO Info Centar Voćin, interaktivni muzej posvećen geološkoj, biološkoj i kulturno-povijesnoj baštini Papuka, te izletište Jankovac, omiljeno odredište za ljubitelje prirode i planinare.
Domaćini su goste odveli i u Pleternicu gdje su posjetili Interpretacijski centar Terra Panonica i zaronili u drevnu povijest Panonskog mora uz pomoć impresivne virtualne stvarnosti, interaktivnih izložaka i fascinantnih prikaza prapovijesnog morskog života. I goste i domaćine očarala je slavonska tradicija u Muzeju bećarca, u kojem se slavi UNESCO-om zaštićena nematerijalna baština – bećarac, jedinstveni oblik tradicionalnog narodnog pjevanja.
U Coworking centru Panora gostima je u ime Požeško-slavonske županije dobrodošlicu zaželio zamjenik županice Ferdinand Troha, a voditeljica Odjela za pripremu i provedbu projekata Razvojne agencije PANORA Marijana Lukačević učenicima je održala kratku prezentaciju i istaknula posebnosti grada Požege i županije koju su posjetili.
Djeca su uživala i u razgledu Gradske knjižnice Požega, kulturnog središta grada koje nudi bogat knjižni fond, brojne radionice i događanja za sve uzraste.
Koordinatorica projekta, profesorica Jelena Kovačević, istaknula je važnost ovakvih mobilnosti za razvoj interkulturalnih kompetencija i jačanje europskog identiteta među mladima.
Ova mobilnost nastavak je uspješne suradnje između Ekonomske škole Požega i srednje škole Thouria iz Grčke, koja je prethodno uključivala posjet učenika iz Požege Grčkoj u veljači 2025. godine, gdje su sudjelovali u sličnim aktivnostima usmjerenima na interkulturalno učenje i razmjenu iskustava.
Ekonomska škola Požega nastavlja s aktivnim sudjelovanjem u Erasmus+ projektima, pružajući učenicima priliku za stjecanje novih znanja, vještina i iskustava kroz međunarodne suradnje.