prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Odgoj u duhu tolerancije

Odgoj u duhu tolerancije pomaže djeci razviti vještine samostalnog mišljenja i moralnih vrijednosti. Čitajući bajku Ružno pače i prateći put i životne nevolje nesretnog pačića učenici 2. razreda Osnovne škole Bakar su obilježili Međunarodni dan tolerancije koji ima za cilj skrenuti pozornost na prihvaćanje različitosti.

Bez obzira koliko se puta s učenicima čitala bajka Hansa Christiana Andersena Ružno pače svako ponovno čitanje ne ostavlja ravnodušnima. Prati se put nesretnog pačića, od kad se izlegao u pačjem gnijezdu do neugodnih susreta i osjećaja posramljenosti zbog ponašanja drugih životinja. Pače je bilo drugačije izgledom te su ga zbog toga ostali pačići izbjegavali i vrijeđali.

Čitajući i analizirajući bajku učenici su spoznali važnost tolerancije u životu. U sadržaju i poruci bajke naglasili su važnost prihvaćanja sebe i drugih. Učenici su osvijestili važnost poštivanja različitosti. Pomoću književnog lika koji je postao simbol borbe za toleranciju, učenici su naučili da vanjski izgled nije važan, a da pokazivanje netrpeljivosti može biti ružno i bolno. Najljepšima nas čine prihvaćanje drugih i dobrota koju nosimo u sebi. U bajci o životnim nevoljama i patnjama malenog pačeta učenici su obilježili Međunarodni dan tolerancije koji ima za cilj skrenuti pozornost na prihvaćanje različitosti. Sve naše različitosti zajedno čine šarenu cjelinu koja traži uzajamno poštovanje, suosjećanje, zajedništvo i zajedničko djelovanje. Tolerancija se uči, razvija i usavršava. Njome pokazujemo svoju strpljivost i brižnost, svoje vrline i najljepšu stranu sebe. Toleranciju bismo svi trebali izgraditi i pokazivati, jer bez tolerancije je sve nemirnije, a uz nju sve postaje ugodnije i prihvatljivije.

Osim što su uživali čitajući bajku učenici su iznosili svoja razmišljanja i osjećaje pokušavajući se zamisliti u liku nesretnog pačića. Pačića bi trebali prihvatiti baš onakvog kakav je – drugačiji, jedinstven, poseban. Da ga je netko odlučio bolje upoznati uočio bi kod njega i neke druge vrijednosti i kvalitete. Stvarajući poveznicu između svijeta ljudi i ove bajke zaključujemo da je važno dati priliku svima bez obzira na različitost. Važno je prihvatiti kvalitete drugih ljudi bez obzira na njihov izgled, različite stilove života, interese i sposobnosti. Tema tolerancije stalna je književna tema. Uz lik nesretnog pačića koji je postao simbolom borbe za toleranciju učimo prihvaćati jedni druge, odgajamo naše učenike u duhu tolerancije i zajedno gradimo svijet u kojem će biti mjesta za svakoga.