Dabar
Izazov “Dabar” u I. osnovnoj školi Čakovec

U tjednu, od 9. do 13. studenog 2020. godine, učenici I. osnovne škole Čakovec prihvatili su izazov i priključili se nacionalnom natjecanju imena Dabra. Dabar (Bebras) je međunarodna inicijativa koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima, nastavnicima i učenicima.

Dabar u OŠ Opuzen

Drugi put za redom u Osnovnoj školi Opuzen održalo se međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja – Dabar. Ove godine natjecanje je održano u razdoblju od 11. do 15. studenoga 2019. godine. Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga Suradnici u učenju uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja. U OŠ Opuzen natjecanje je organizirala učiteljica Ivana Bašić.

Dabar u OŠ Opuzen

Pripremite se za Dabar, jer Dabar je više od natjacanja, Dabar je izazov!

Pripremite se za Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja – Dabar! Dabar je online natjecanje namijenjeno učenicima i nastavnicima koje potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole rješavanjem primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranjem strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranjem čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Dabar u OŠ Opuzen

Hrvatska postala punopravna članica Dabra – međunarodne organizacije koja promiče informatiku među učiteljima i učenicima

Nakon što se prošle godine prvi puta uključila u natjecanja u informatici i logičkom razmišljanju u sklopu međunarodnog projekta “Dabar” (Bebras), Hrvatska je i službeno primljena u punopravno članstvo ove organizacije. International Bebras Committee, međunarodna je organizacija koja kroz organizaciju međunarodnog natjecanja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti.

Zaštićene životinjske vrste u Republici Hrvatskoj (2. dio)

Kao što je spomenuto u prethodnom tekstu prema posljednjim neslužbenim podacima na području Republike Hrvatske živi 23 876 životinjskih vrsta i podvrsta od čega je njih 565 endemično (životinjska vrsta koja živi na određenom, često malom teritoriju ili akvatoriju; u ovom slučaju samo na području Republike Hrvatske), a 1624 životinjskih vrsta i podvrsta je zaštićeno.