pismenost
Šalabahter za provjeru informacija

Brošuru su u sklopu 4. Dana medijske pismenosti objavili Agencija za elektroničke medije i UNICEF, a u njoj ćete pronaći pregled ključnih informacija i koncepata potrebnih za razumijevanje problema dezinformacija te prijedloge vježbi i zadataka, prvenstveno namijenjenih srednjoškolcima i učenicima viših razreda osnovne škole.

Što je telegra.ph?

U 19. st. Morse je prvi izumio telegrafiju kao tehniku za prijenos tekstovnih poruka na daljinu. Druga industrijska revolucija ubrzala je komunikaciju. Telegram je omogućio puno brži prijenos poruka u odnosu na dotadašnji fizički prijenos kuririma na konjima, a spasio mnoge u pomorstvu.

Ulazak u uži izbor Svjetske nagrade za pismenost

Za kampanju ‘Godina čitanja’, kao dijelu Nacionalne strategije poticanja čitanja, Ministarstvo kulture i medija je ušlo u uži izbor Svjetske nagrade za pismenost u kategoriji Nacionalni doprinos pismenosti.

Obilježen Međunarodni dan pismenosti u 4.a razredu u Osnovnoj školi „Antun i Stjepan Radić“ u Gunji

Globalni cilj 4. Agende 2030. za održivi razvoj želi osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve, a Međunarodni dan pismenosti je formuliran s ciljem da se istakne važnost poznavanja i čitanja u sadašnjem društvu. Učenici 4.a razreda Osnovne škole „Antun i Stjepan Radić“ i ove godine obilježili su Međunarodni dan pismenosti u suradnji s knjižnicom.

8. rujan – Međunarodni dan pismenosti

Od 1967. godine obilježava se Međunarodni dan pismenosti (International Literacy Day) kako bi se javnost podsjetila na važnost pismenosti kao pitanja dostojanstva i ljudskih prava te kako bi se plan pismenosti unaprijedio prema pismenijem i održivijem društvu.

Razumijemo se, zar ne?

Školsku godinu 2020./2021. učenici 3. a i 4. b razreda zajedno s učiteljicama Benita Vladušić i Terezija Zokić iz Osnovne škole Bijaći iz Kaštel Novi uključili su se u jednogodišnji eTwinning projekt. Projekt je nastavak suradnje projektnih partnera iz eTwinning projekta “Sigurnim korakomu školu 1” koji je trajao tijekom školske godine 2019./2020.

Obilježen međunarodni dan pismenosti

Nakon svečanog otvorenja Tjedna cjeloživotnog učenja obilježen je i Međunarodni dan pismenosti – tribinom kojoj je sveobuhvatna tema bila Ključne kompetencije kao sredstvo za borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti. Razradba sveobuhvatne teme odvijala se kroz dvije panel-rasprave kojima je nazočilo više od 120 sudionika.

Obilježen međunarodni dan pismenosti

9. rujna – Međunarodni dan pismenosti

I ove će se godine na dan 8. rujna obilježiti Međunarodni dan pismenosti. Ovogodišnji je slogan Snaga pismenosti (The Power of Literacy) jer se želi staviti naglasak na osnažujuću ulogu pismenosti i njenu važnost u građanskom i socijalnom razvitku.