rječnik
Tko želi, nađe načina

Često se nađemo pred izazovom i pitanjem odustati od nečega što radimo ili ne. Ukoliko se radi o nečemu što doista volimo i želimo raditi, onda unatoč svim izazovima i preprekama ostvarujemo ciljeve.

Erasmus+ projekt “We are eco friendly”

Osnovna škola Krapinske Toplice sudjeluje u provedbi Erasmus+ KA2 projekta “We are eco-friendly” kao partner slovačkoj školi Základná škola Jozefa Cígera Hronského Krupina. Projekt je sufinanciran sredstvima programa Europske unije Erasmus+.

Sat hrvatskoga jezika u Institutu

Tijekom Mjeseca hrvatskoga jezika i kao dio aktivnosti novog Erasmus+ projekta “TITLE”, učenici Osnovne škole Fran Koncelak Drnje sudjelovali su na kratkom i edukativnom predavanju “Kako nastaje rječnik?”. Online predavanje održala je zaposlenica Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Maja Matijević.

Sjećanje na Ivana Belostenca

Hrvatski jezikoslovac i leksikograf Ivan Belostenec jedan je od prvih djelatnika u hrvatskoj književnosti i jezikoslovlju koji se svjesno zauzimao za gradnju jedinstvenoga hrvatskog književnog jezika. Njegov lik, nažalost, nije sačuvan. Na njega podsjećaju djela i spomen-ploče. Bio je najučeniji među pavlinima svojega doba.

Eko rječnik

S obzirom da su od industrijske revolucije, koja je započela u 19. stoljeću, ljudi postali toliko zaokupljeni poboljšanjem svojih životnih uvjeta da često bezočno pustoše prirodne izvore ne mareći za posljedice, slobodno možemo reći da je danas naš planet Zemlja u velikoj opasnosti da postane sasvim zagađen.