prava djece
CAP program: Kako osnažiti djecu da budu sigurna, jaka i slobodna

CAP je opisan kao “jedan od najkvalitetnijih i najobuhvatnijih programa primarne prevencije zlostavljanja djece u svijetu”. Ključ je CAP-ova uspjeha u njegovim temeljima, tj. u filozofiji jačanja djece i pozitivne podrške djeci. U Sjedinjenim Američkim Državama originalni CAP program započeo je 1978. godine. Iste godine, educirana je od strane američkih stručnjaka prva grupa školskih psihologa koji su započeli s provođenjem programa. Kako bi osnažili djecu i pomogli im da budu manje ranjiva, roditelji u Americi zamolili su lokalnu organizaciju “Žene protiv silovanja” u Columbusu, Ohio za pomoć. Otada se program primjenjuje u američkim državama i svijetu.

CAP program: Kako osnažiti djecu da budu sigurna, jaka i slobodna

Festival prava djece

Učenici 4. b razreda Osnovne škole Opuzen s učiteljicom Ivanom Bašić sudjelovali su na Festivalu prava djece s ciljem podsjećanja na obvezu koju su potpisivanjem Konvencije preuzele zemlje svijeta. Festivalom se želi, prije svega, skrenuti pozornost na prava djece i mladih koristeći alate filmske umjetnosti i brojne mogućnosti koje nam osiguravaju kreativnost i stvaralaštvo.

Festival prava djece

Ovogodišnji Festival prava djece počinje 16. listopada, a razne aktivnosti bit će dostupne u čak 22 grada diljem Hrvatske. Tako će učenici osnovnih i srednjih škola od Vukovara do Dubrovnika moći uživati u školskim projekcijama “Školski objektiv” (za učenike od 4. do 8. razreda osnovnih škola) i “Mislim, dakle snimam” (za učenike srednjih škola).