godina čitanja
Ulazak u uži izbor Svjetske nagrade za pismenost

Za kampanju ‘Godina čitanja’, kao dijelu Nacionalne strategije poticanja čitanja, Ministarstvo kulture i medija je ušlo u uži izbor Svjetske nagrade za pismenost u kategoriji Nacionalni doprinos pismenosti.

“Mediteran kakav je nekada bio” u sklopu Godine čitanja

Pod naslovom ‘Mediteran kakav je nekad bio’ održat će se čitanje suvremene hrvatske proze s mediteranskim temama u srijedu, 11. kolovoza, u 19 sati, u bistrou Gusto Giusto u Antuninskoj ulici u Dubrovniku, a povodom obilježavanja Godine čitanja u Republici Hrvatskoj.

Učenici zagrebačke Industrijske strojarske škole izradili su kućicu za knjige

Učenici zagrebačke Industrijske strojarske škole (ISŠ) obilježili su Godinu čitanja brojnim aktivnostima, a s obzirom na to da je ISŠ strukovna škola i da je učenje temeljeno na radu, učenici su, uz mentorstvo strukovnih učitelja Slavena Kuhara i Silvia Terzea, izradili malu slobodnu knjižnicu – kućicu za knjige koja funkcionira po principu Posudi, čitaj, vrati ili/i doniraj knjigu!

Učenici Industrijske strojarske škole u projektu “Natura Obscura”

Učenici 1. e razreda Industrijske strojarske škole i razrednica Iva Bojčić s oduševljenjem su se odazvali pozivu više stručne savjetnice iz Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Ksenije Banović na sudjelovanje u projektu “Natura Obscura – knjige na planine!” koji je 2018. nastao suradnjom Knjižnice grada Zagreba Marije Jurić Zagorke i Planinarskog društva Izletnik.

Objavljen natječaj za najbolje knjižare u Hrvatskoj

S ciljem podrške knjižarskoj mreži cijele Hrvatske, Ministarstvo kulture i medija u suradnji sa Zajednicom nakladnika i knjižara HGK, u Godini čitanja prvi put raspisuje Javni poziv za dodjelu nagrada najboljim knjižarama u RH.

Smogovci dobili mural u Zagrebu

Umjetnička intervencija – mural ‘Smogovci’ mlade akademske slikarice Mije Matijević na križanju Bužanove i Kušlanove ulice kod III. gimnazije, gdje je i snimana serija ‘Smogovci’, izvedena je u povodu jubilarne – 10. Noći knjige i predstavljena u petak uoči te manifestacije.

Dan hrvatske knjige u Godini čitanja

Dan hrvatske knjige simbolična je prilika za okupljanje oko Judite, kapitalnog nacionalnog teksta kojeg je Marko Marulić završio, kako je zapisao “na dvadeset i dva dni miseca aprila, u Splitu gradu” 1501. godine.

Literarni natječaj: Ljekovita lektira

U povodu manifestacije Noć knjige 2021., a na Međunarodni dan dječje knjige (2. travnja), organizacijski odbor Noći knjige u suradnji s Hrvatskom udrugom školskih knjižničara objavilo je nagradni natječaj Ljekovita lektira. Pravo sudjelovanja imaju svi učenici osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj, a provoditelji natječaja su stručni suradnici školski knjižničari.

Godina čitanja i čitateljskih izazova

Kao doprinos Godini čitanja osmišljen je program “Čitateljski izazovi HČD-a”. Svaki mjesec na mrežnoj stranici Hrvatskog čitateljskog društva, kao i na ostalim mrežnim mjestima HČD-a, bit će objavljen po jedan izazov u koji se mogu uključiti svi zainteresirani ljubitelji čitanja. Misao vodilja u osmišljavanju ovih izazova je činjenica da čitanje, između ostaloga, pospješuje razumijevanje međuljudske komunikacije te povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju.