nenasilje
“Moj veliki prijatelj” – model nastave za prevenciju nasilja u školi

Osnovni cilj “Mog velikog prijatelja” je naučiti učenike nižih razreda (u ovom slučaju četvrtih) da razvijaju kulturu nenasilja, empatiju i zaštitničke osjećaje prema mlađim učenicima (u ovom slučaju, učenicima drugih razreda). Zamisao je u početku bila samo eksperiment, ali nakon nekoliko godina provođenja i pozitivnih rezultata, nastavljena je kroz praksu tijekom cijele školske godine uz nadu kako će se nastaviti i u višim razredima osnovne škole.

21. rujna – Međunarodni dan mira

Diljem svijeta 21. rujna se obilježava Međunarodni dan mira. Rezolucijom UN-a iz 2001. godine 21. rujna određen je danom nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnoj razini. Međunarodni dan mira utemeljila je Opća skupština UN još 1981. u cilju obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama, namijenivši za njegovo obilježavanje treći utorak u rujnu.

Nagrada “Luka Ritz” za vukovarskog gimnazijalca Luku Prce

Na svečanosti u Ministarstvu znanosti i obrazovanja u petak, 12. lipnja 2020. godine, dodijeljene su godišnje nagrade “Luka Ritz”. Nagrada je pripala vukovarskom gimnazijalcu Luki Prce kao predstavniku generacije mladih koji su spremni mijenjati društvo i svijet nabolje, dodijeljena nagrada “Luka Ritz”.

21. rujna – Međunarodni dan mira